Najpiękniejsze punkty widokowe na Tatry

Najpiękniejsze punkty widokowe na Tatry – poniżej znajdziecie wykaz tych popularnych i mniej popularnych miejsc w widokiem na Tatry. Każdy opis zawiera instrukcję dojazdu oraz szeroką relację fotograficzną.

Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat. Dla wielu kojarzą się z trudnymi szlakami i wybitnymi szczytami takimi jak Rysy, Kościelec, Kasprowy Wierch, Giewont czy Kozi Wierch. Szlaki na te popularne szczyty są najczęściej trudne , wymagają dobrej kondycji i obycia z ekspozycją. Widoki na tych szlakach zapierają dech w piersiach. Jednak, górskie szczyty to nie jedyne miejsca skąd można podziwiać piękne widoki.

Łapszanka - wschód słońca

Alternatywą dla tych, których nie kręci wędrówka po górskich szlakach i szczytach jest ich podziwianie z dolin lub punktów widokowych. Punkty widokowe na tatry są rozsiane nie tylko na Podhalu ale również Spiżu i innych miejscach. Poniżej przedstawiam kilka propozycji z których moim zdaniem subiektywne propozycje najpiękniejszych punktów widokowych na Tatry. Wszystkie z poniżej wymienionych miejsc są łatwo dostępne a fantastyczne widoki rozpościerają się praktycznie z samochodu.

Spis treści – Najlepsze punkty widokowe na Tatry

Przełęcz Łapszanka, Polana Łapszanka – Widok na Tatry

Jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry. Tutaj dojedziecie samochodem, punkt widokowy rozpościera się pomiędzy wioskami Rzepiska i Łapszanka mianowicie Przełęcz Łapszanka (Tutaj znajduję się Kapliczka „Burzowa”. Punkt widokowy to blisko kilometrowy odcinek drogi pomiędzy wspomnianymi punktami. Nie ma sensu opisywać dokładnego dojazdu, ponieważ nawigacja doprowadzi Was na miejsce po wpisaniu hasła „Łapszanka, widok na Tatry Bielskie”.

Łapszanka - bieg o poranku

Krótko mówiąc, w tym miejscu pora roku nie ma znaczenia, widok zapiera dech w piersiach. Wczesna jesień to zielone łąki i pokryte śniegiem białe Tatry. Lato to zieleń i sianokosy z regionalnymi kopami (suszenie siana). Jesienne widoki to feria barw jesieni na pagórkach oddzielających Tatry od przełęczy. No i zima, po intensywnych opadach śniegu miejsce zamienia się w bajkową Narnię.

Wschód czy zachód słońca, dla mnie jako osoby oczekującej perfekcyjnych warunków świetlnych lepszy jest wschód słońca. Jednak zachody są równie zjawiskowe co wschody. Słońce, chmury i tutejszy krajobraz potrafią stworzyć surrealistyczny obraz, który pozostanie w Waszej pamięci na długo.

Punkty widokowe na Tatry – Łapszanka malownicza droga

Pierwszy polecany punkt widokowy to malownicza droga wiodąca w kierunku Tatr. Samochód zostawiamy 200/300 metrów po opuszczeniu zabudowań miejscowości Rzepiska po prawej stronie drogi. Następnie rozpoczynamy wędrówkę wspomnianą drogą gruntową, na rozstaju dróg wędrujemy wybieramy drogę po lewej. Raptem po 5 minutach spaceru w dół zobaczymy charakterystyczne drzewa układające się w bardzo ładny kadr.

Łapszanka

Punkty widokowe na Tatry – Ambona na Łapszance

Drugie polecane miejsce znajduje się plus minus w połowie drogi biegnącej grzbietem polany. To tutaj znajduje się stara, szarpnięta zębem czasu ambona, która doskonale komponuje się z widocznymi w tle Tatrami.

Łapszanka - ambona

Gdy już będziecie na miejscu, nie warto ograniczać się tylko do tych proponowanych przeze mnie miejsc. Przy dobrej pogodzie zachęcam do swobodnej wędrówki malowniczymi łąkami. W tych okolicznościach można tutaj urządzić rodzinny piknik z przepięknym widokiem na góry.

Łapszanka - widok na ambonę

Kacwin (Spisz)- Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej

Wieś w Polsce położna w Spiszu rzecz jasna w województwie małopolskim. Pomiędzy miejscowością Niedzica a Kacwin, wzdłuż ulicy Tatrzańskiej znajdują się miejsca gdzie często można spotkać fotografów. Warto wspomnieć, że w tym punkcie widokowym dominują duże obiektywy. Ciężko tutaj o oczekiwany efekt zdjęcia smartfonem, minimalna ogniskowa to około 200 mm.

Kacwin - kapliczka

W pewnej odległości, mówiąc szczerze, sporej odległości na wzgórzu znajduje się Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej. Bez wątpienia ulica Tatrzańska to idealne miejsce na złapanie w jeden kadr wspomnianej Kaplicy i wysokich szczytów Tatr Słowackich między innymi Łomnicki Szczyt. Wspaniały widok można zastać tutaj wiosną i zimą. Wiosenne zdjęcie to nasycone zielenią wzgórza i ośnieżone Tatry Słowackie. Natomiast zimą przy wschodzie słońca to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Tatry.

Gliczarów Górny – punkty widokowe na Tatry

Powszechnie znaną informacją jest fakt, że najwyżej położona miejscowość w Polsce to Ząb 1013 m n.p.m . Nie wiem czy istnieje ranking najwyżej położonych miejscowości, ale jeżeli jest To Gliczarów Górny na pewno jest wysoko ponieważ najwyższy punkt tej wysokości to 1006 m n.p.m. Gliczarów to mała miejscowość do której można dojechać min. z Białego Dunajca jak i z Bukowiny Tatrzańskiej. Ja polecam dojazd od Bukowiny Tatrzańskiej, ponieważ ulica Tatrzańska, która prowadzi do Gliczarowa, na całej swej długości oferuje zachwycający widok.

Gliczarów Górny

Gliczarów Górny – ulica Tatrzańska

Ulica Tatrzańska wiedzie przez równoleżnikowe wzgórze pomiędzy Bukowiną Tatrzańską do Samego Gliczarowa. Piękny widok na wspaniałe Tatry ukaże się Waszym oczom gdy tylko opuścicie teren zabudowany. Panoramę Tatr można podziwiać po lewej stronie drogi jadąc w kierunku Gliczarowa. W tym miejscu znajduje się wiele fotogenicznych miejscówek, obejmujących rozległą panoramę Tatr.

Gliczarów Górny - droga

Jeżeli ktoś chcę wykonać zdjęcie to warto zostawić samochód na poboczu udać się zboczem w dół w kierunku Tatr. Przez co Wasze obiektywy w telefonach i aparatach ominą zabudowania które nieco psują widok na Tatry.

Gliczarów Górny – ulica Matygówka

Mapy Google prowadzą dokładnie w punkt, na miejsce dotrzemy zatrzymując się 200 metrów przed pinezką. Co do wjazdu lepiej ominąć ulicę Iwan, przejazd którą może sprawiać problem dla samochodów osobowym z małym prześwitem. Lepiej podjechać jakieś 500 metrów i dopiero skręcić w lewo tuż przed przystankiem.

Gdy po lewej stronie skończą się zabudowania możecie zacząć podziwiać Tatry w całej okazałości. Panorama obejmuje część Tatr Zachodnich, część Zakopanego jak i charakterystyczne zarysy szczytu Gubałówki. Na wprost Tatry Wysokie oraz malownicza polana z szałasami pasterskimi. Bądź co bądź właśnie dla tego widoku meldują się tutaj osoby z aparatami fotograficznymi.

Polana Głodówka – Podhale

Punkt widokowy znajduje się przy drodze wiodącej z Bukowiny Tatrzańskiej do Palenicy Białczańskiej (Morskie Oko). Tak jak w przypadku Łapszanki tak i tutaj Mapy Google zaprowadzą Was do punktu widokowego, hasło: Polana Głodówka. Samochód można zaparkować po prawej stronie drogi w zatoczce dla busów jak i po lewej stronie obok starego szałasu gdzie znajduje się niewielki parking. Widok na panoramę tatr rozpościera się z całego odcinka drogi. Jednak fotografowie ustawiają swe statywy właśnie w zatoczce dla autobusów. Ciekawych kadrów można poszukać schodząc nieco niżej na samą polanę.

Głodówka

Drugi popularny kadr, który często pojawia w mediach społecznościowych to tak zwana „droga do raju”. Jest to prosty odcinek drogi wiodący w stronę Łysej Polany, czyli parkingu przed Morskim Okiem. Miejsce to znajduje się maksymalnie 100 metrów od wspomnianej zatoczki w kierunku Morskiego Oka, za pierwszym zakrętem. To idealne miejsce na fotkę z osobą w roli głównej. W sezonie trochę ciężko o spokój na drodze, ale poza sezonem można spokojnie pozować, gdyż ruch na tej malowniczej drodze jest o wiele mniejszy.

Głodówka - droga

Polana Szymkówka – widok na Tatry Wysokie

Tutaj również dojedziesz samochodem, jednak do samego punktu widokowego trzeba dojść na nogach. Nawigacja po wpisaniu hasła: Polana Szymkówka prowadzi na parking Restauracji Szymkówka/Widokowa. Następnie idziemy w kierunku restauracji schodami w dół po 3 minutach dochodzimy do restauracji. Teraz mamy do wyboru dwie opcje, skręcić za tarasem widokowym w lewo lub skorzystać z tarasu widokowego wspomnianej restauracji.

Polana Szymkówka

Zarówno z tarasu jak i z Polany Szymkówka rozpościera się przepiękna panorama tatr. Można podziwiać Tatry delektując się jedną z pozycji regionalnego menu restauracji. Sprawne oko wypatrzy tutaj wiele tatrzańskich szczytów, od prawej Tatry zachodnie, na wprost Tatry Wysokie z Mięguszowieckimi Szczytami i Rysami.

Osturnia – zbocza nad Słowacką wioską

Za Łapszanką znajduje się (w stronę Tatr) malownicza Słowacka kraina zwana Zamagurze. Osturnia to wioska znajdująca się u naszych południowych sąsiadów. W jej okolicy znajdują się dwa popularne punkty widokowe na tatry. Ogólnie mówiąc widoki z punktów widokowych zapierają dech w piersiach o każdej porze roku, warto mieć świadomość, że dotarcie do nich w zimie wcale nie jest takie proste. Tutaj trzeba wejść pieszo a do obu punktów widokowych nie prowadzi żadna uczęszczana droga.

Osturnia - mgły

W okresie zimowym problem jest również z miejscem parkingowym, ponieważ często na poboczach spotkamy wysokie zaspy uniemożliwiające zaparkowanie. W sytuacji gdy drogi są zasypane warto zostawić samochód jeszcze w terenie zabudowanym, co prawda wiąże się to z dłuższym spacerem ale naprawdę warto.

Osturnia – punkty widokowe na Tatry Słowackie

Do pierwszego punktu widokowego dotrzemy bezpośrednio z Łapszanki, gdzie możemy zostawić auto. Samochód zostawiamy przy wyjeździe z Rzepisk, około 200/300 metrów od wyjazdu ze strefy zabudowań. Po prawej stronie zobaczymy drogę wiodącą w dół. Wybieramy lewą odnogę wspomnianej drogi i teraz już cały czas prosto w kierunku najpiękniejszych podtatrzańskich panoram. Aby dotrzeć do pięknych widoków trzeba skręcić w lewo po około 20 minutach wędrówki (1500 metrów).

Osturnia

Charakterystyczne punkty informujące nas o tym, że już trzeba zejść z drogi to: polana po lewej stronie, rów melioracyjny tuż przy drodze (lewa strona), słupki graniczne. Po przekroczeniu granicy idziemy lekko w prawo, cały czas polaną do momentu gdy zobaczymy Tatry. Piękne widoki rozciągają się wzdłuż ścieżki, która prowadzi w lewe szczytem wzgórza.

Osturnia - biwak

Opisywana miejscówka gwarantuje piękny widok na Tatry Słowackie. Z tego miejsca możemy również podziwiać malownicze podgórze przecinane wąskimi skrawkami pół uprawnych i łąk. Osobiście bardzo lubię to miejsce, ponieważ gwarantuje najpiękniejsze widoki i brak ludzi. Tutaj często decyduję się na rozbicie namiotu i biwak w oczekiwaniu na przepiękny wschód słońca.

Osturnia – punkty widokowe na Tatry Słowackie

Do drugiego punktu widokowego dotrzemy również samochodem. Jadąc z Rzepisk przejeżdżamy całą Polanę Łapszanka następnie na samym końcu drogi, za Kapliczką „Burzową” (Przełęcz Łapszanka) skręcamy w prawo i następnie trzymając się drogi głównej ponownie w prawo. Po przejechaniu około 1500 metrów po prawej stronie pojawi się mała polana z wyjeżdżonym poboczem (w okresie zimowym problem z parkingiem). Tutaj można zostawić auto.

Następnie maksymalnie 5 minutek idziemy pod górę, zanim naszym oczom ukaże się doskonały punkt widokowy z pięknym widokiem. Słowackie góry z tego miejsca prezentują się znakomicie. W dolinie widać ciągnącą się wioskę a po horyzont rozciąga się widok na góry. Zbocza doliny to pola uprawne i łąki na których można zauważyć stada owiec a okresie sianokosów charakterystyczne podhalańskie kopy.

Sromowce Wyżne – punkty widokowe na Tatry

Punkt widokowy znajdują się 1,5 kilometra przed lub za pinezką wyznaczającą Sromowce Wyżne. Przed jeżeli jedziemy tutaj od Czorsztyna lub za jeżeli jedziemy od Niedzicy. Zatoczki które służą jako parking znajdują się po dwóch stronach drogi. Bywa że brakuje miejsc parkingowych, szczególnie w wysokim sezonie jak i na wiosnę kiedy tuż przy drodze można spotkać rzeszę fotografów.

Sromowce Wyżne

To jedno z najpiękniejszych miejsc na które dojedziesz samochodem. Widok na Tatry jest tak hipnotyzujący, że co drugie auto zatrzymuje się na poboczu aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Miejsce to również przyciąga wielu fotografów szczególnie wiosną. Kiedy to pierwszy plan zdjęcia wypełniają radliny w których zasadzone są kartofle, nazywane na Podhalu grulami lub rzepami.

Sromowce Wyżne - mlecze

W dolinie na wprost widać drogę dojazdową oraz Centrum Wsi. Na wprost rozciągają się pagórki, które wspaniale komponują się z ostrymi tatrzańskimi szczytami. Góry prezentują się tutaj wyjątkowo wczesną wiosną. Kiedy to w doliny już zawita wiosna a górskie szczyty dalej są pokryte śniegiem.

Punkty widokowe na Tatry – co jeszcze?

Krótko mówiąc wymienione punkty widokowe to nie jedyne miejsca w które warto się wybrać podczas pobytu pod Tatrami. W powyższym teksie opisałem miejsca które doskonale znam i w których udało mi się zrobić satysfakcjonującą fotkę. Poniżej wykaz pozostałych, łatwo dostępnych punktów widokowych na Tatry z krótkim opisem.

Czarna Góra „Litwinka” – punkt widokowy z rozległą panoramą Tatr

Dojazd po wpisaniu hasła „Litwinka” Mapy Google doprowadzą Was dokładnie na duży parking. Parking który może być zatłoczony w okresie zimowym ponieważ na Czarnej Górze mieście się górna stacja wyciągu. Ze szczytu rozciąga się szeroka panorama, jednak to nie wszystko co oferuję to miejsce. W okresie zimowym po zmroku można podziwiać ciekawy widok, mianowicie mnogość nartostrad otaczających Białkę Tatrzańską, które imponująco wyglądają przy sztucznym oświetleniu.

Gubałówka – widok na Tatry Zachodnie aż po Tatry Bielskie

To bez wątpienia najpopularniejszy punkt widokowy pod Tatrami. Na szczyt można dostać się pieszo lub wjechać wyciągiem, dokładniej rzecz ujmując kolejką. Miejsce charakteryzują się rozległą panoramą. Panorama rozciąga się poprzez Tatry Zachodnie poprzez Czerwone Wierchy, Giewont, Tatry Wysokie, Tatry Bielskie. Warto wybrać się tutaj wcześnie rano, aby uniknąć tłumów ludzi.

Jezioro Czorsztyńskie – punkt widokowy Wielkie Pole

Kolejnym doskonałym punktem widokowym jest Jezioro Czorsztyn, nie tyle samo jezioro co otaczające je pagórki. Nazwę do wpisania w mapy Google macie w nagłówku. Z tego miejsca miejsca doskonale widać zalew czorsztyński, otaczające do pagórki oraz w oddali Tatry. Rzecz jasna, aby upajać się fantatsycznymi widokami musimy trafić na dobre warunki atmosferyczne.

Jezioro Czorsztyńskie – punkt widokowy na Zamek Czorsztyn

Koordynaty do map Google ponownie znajdziecie w nagłówki. Po dojechaniu na miejsce waszym oczom ukażą się ruiny starego zamku w Czorsztynie. Samochód można zaparkować w miejscu pinezki i na nogach udać się drogą pod górę. Czym wyżej będziecie wchodzić tym widokowe na tatry będzie bardziej zjawiskowy. W miejscu pinezki znajduję się szałas/bacówka gdzie można przysiąść i delektować się widokami oraz świeżym powietrzem.

Zamek w Czorsztynie

Zakończenie

Faktem jest że takich miejsc na Podhalu jest naprawdę dużo. Nie sposób wymienić ich tutaj wszystkich, dlatego skupiłem się na tych, które są mi najlepiej znane i dobrze udokumentowane za pośrednictwem mojego aparatu. Nawiasem mówiąc, zachęcam Was do szukania nowych miejsc z bajkowymi widokami abyśmy wszyscy mogli podziwiać Tatry z innej perspektywy.

Zachęcam Was do komentarzy i udostępnień, dzięki którym wpis dotrze do większej ilości osób. Jeżeli chcecie być na bieżąco z moimi podróżami i wpisami zostawcie swój email poprzez zapisanie się do Newsletter.

Zachęcam również do wypicia wspólnej kawy:)

Wspólna Kawa

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *